27 lutego 2019

21 lutego obchodziliśmy wspólnie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto obchodzone na całym świecie od 19 lat zostało ustanowione przez Unesco. Upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W jaki sposób świętowaliśmy ten szczególny dzień? W środę odbył się szkolny konkurs poprawnej polszczyzny dla uczniów klas 8 i 3 oddziałów gimnazjalnych. W specjalnie przygotowanym quizie na platformie Kahoot uczniowie borykali się z 21 zadaniami, które wcale nie były tak proste, jak mogło by się wydawać.

W holu szkoły przygotowaliśmy  wystawę tematyczną, na której mogliśmy obejrzeć plakaty przygotowane przez uczniów naszej szkoły i dowiedzieć się wielu niezbędnych i ciekawych informacji na temat języka polskiego. Na drzwiach każdej z sal lekcyjnych zawiesiliśmy grafiki związane z obchodami.

W czwartkowy poranek przywitały uczniów łamańce językowe, które można było wylosować od wolontariuszy. Należało nauczyć się ich na pamięć i przedstawić polonistom, pamiętając o wzorcowej wymowie. Okazało się, że wymówienie niektórych z nich stanowiło nie lada problem: „Szedł Mojżesz przez morze jak żniwiarz przez zboże, a za nim przez morze cytrzystki szły. Paluszki cytrzystki nie mogą być duże, gdyż w strunach cytry uwięzłyby.” ; „Czy szczególny to, proszę pana, zaszczyt, płaszczyć się, by wtaszczyć się na szczyt?”; „Tracz tarł tarcicę tak, takt w takt, jak takt w takt, tarcicę tartak tarł”.

Podczas długich przerw przygotowane zostały specjalne stanowiska z kolejnymi wyzwaniami językowymi: interpunkcyjnymi, ortograficznymi oraz frazeologicznymi.

Uczniowie napisali również specjalnie na tę okazję wspaniałe wiersze, dotyczące naszego pięknego języka polskiego. Większość prac została napisana samodzielnie, a nieliczne przy niewielkim wsparciu rodziców. Niemniej jednak wszystkie są wspaniałe!

Klasy czwarte podczas lekcji języka polskiego wzięły udział w zmaganiach drużynowych. Walczyli o miano mistrza poprawnej polszczyzny. Uczniom spodobała się taka forma zajęć polegająca na rywalizacji, zdobywaniu i podsumowaniu wiedzy.

Wierzymy, że ten dzień pozostanie w pamięci na długo. I to nie tylko przez słodki poczęstunek przygotowany z tej okazji, ale przede wszystkim przez to, że mogliśmy kultywować piękno języka polskiego. Mamy również nadzieję, że wyraźna i poprawna wymowa oraz hołdowanie wszystkim zasadom rządzącym naszym językiem będą w pamięci i użyciu każdego dnia,  a nie tylko od święta.

Poloniści

Dzień Języka Ojczystego