27 lutego 2019

W pierwszym semestrze klasy 4a i 4b biały zobaczyły kilka filmów z cyklu lekcji filmowych „Młodzi w obiektywie” w Kinie Nowe Horyzonty.

Każdy film poprzedzony był prelekcją, dzięki której uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę filmu oraz uwrażliwieni na najważniejsze tematy pojawiające się na ekranie. Dodatkowo dzieci mogły porozmawiać o swoich spostrzeżeniach na specjalnie przygotowanych lekcjach, które odbywały się w szkole podczas lekcji języka polskiego.

Nasi uczniowie obejrzeli film „Eskil i Trynidad”, gdzie przyglądali się zmaganiu z problemami rodzinnymi głównego bohatera oraz wyborze pomiędzy realizowaniem własnych pasji i spełnianiu oczekiwań dorosłych. Poznali także pojęcia takie jak depresja czy samotność, o których mieli okazję podyskutować podczas prelekcji.

„Przygoda Nelly” uświadomiła uczniom, jak ważna jest akceptacja innych kultur, do czego mogą doprowadzić uprzedzenia i stereotypy oraz to, że życiem wcale nie rządzi pieniądz.

Ostatnim obrazem, który zobaczymy już w przyszłym tygodniu, są „Sekrety wojny”. Ten niesamowity film z kolei porusza bardzo ważne tematy takie jak przyjaźń, pierwsze zauroczenie, wojna, kolaboracja czy holocaust. Całość przedstawiona jest z perspektywy dwunastoletniego chłopca, który staje przed bardzo trudnymi wyborami w czasach ogarniętych przez II Wojnę Światową.

Udział w cyklu stworzył młodym widzom okazję do utożsamiania się z bohaterami filmowymi oraz zdefiniowania swojego miejsca w świecie. Śledzenie postępowania postaci przyszło im niezwykle łatwo, gdyż śledzili decyzje rówieśnika na ekranie i dzięki temu uczyli się, jak rozwiązywać własne problemy. Oglądane przez dzieci filmy stały się doskonałym narzędziem służącym do uwrażliwiania i poszerzania wiedzy o relacjach ludzkich.

Anna Krzaczek i Katarzyna Kusznir

Udział uczniów w cyklu lekcji filmowych „Młodzi w obiektywie” w Kinie Nowe Horyzonty