22 listopada 2018

     Minęło 100 lat odkąd Polacy odzyskali upragnioną wolność. W związku z tym nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lutyni postanowili uczcić symboliczną datę.

     Wieczorna uroczystość 18 listopada miała przypomnieć burzliwe dzieje Polski, walkę o wolność, ale także wzbudzić w nas refleksje nad tym, jak łatwo ją utracić.

     W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

     Uroczystość uświetnił chór pod batutą pani Klaudii Jacher. Mogliśmy zaśpiewać wiele wspaniałych pieśni – „Marsz Polonia”, „Wojenko, wojenko”, „My, Pierwsza Brygada”, „Piechota” oraz usłyszeć te mniej znane utwory – „Sanitariuszka Małgorzatka, „Ślady wilczych kłów”.

     Uczniowie dali popis swoich umiejętności recytatorskich, deklamując wiersze o tematyce patriotycznej. Uczestnicy spotkania przypomnieli sobie „Elegię o chłopcu polskim” w wykonaniu Aleksandry Łosińskiej, wiersz „O Wrześni”, który przygotowała Julia Biernacka, „Gawędę o miłości ziemi ojczystej” zaprezentowaną przez Wiktora Przelickiego oraz „Katechizm polskiego dziecka” wyrecytowany przez uczennice z klasy drugiej – Sandrę Sulimę i Amelię Świątek.

     Najmłodsi uczniowie swoje przywiązanie do ojczyzny upamiętnili wspaniałym polonezem, piosenką „Jesteśmy Polką i Polakiem”, a także tańcem z szarfami w barwach biało-czerwonych.

     Zwieńczeniem imprezy było uroczyste odśpiewanie czterech zwrotek hymnu państwowego. Wszyscy zebrani goście mogli podziwiać wystawę prac o tematyce patriotycznej, które zostały wykonane przez podopiecznych naszej placówki.          

Opracowali:

Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej         

E. Lipińska

D. Piekarska

K. Jacher

                                                      

UROCZYSTOŚĆ STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lutyni