15 maja 2019

W dniach 8-10 maja 2019 uczniowie klas 8 szkoły podstawowej oraz klas 3 gimnazjum w Lutyni wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie- najstarsze obok Sudetów góry w Polsce leżące w centralnej części województwa świętokrzyskiego.

Udając się w kierunku Gór Świętokrzyskich uczniowie zwiedzili Muzeum Chleba w Radzionkowie, gdzie prócz wysłuchania opowieści  o tworzeniu chleba od ziarna do bochenka, poznali także historię regionu, jak również własnoręcznie upiekli chleb. Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Ogrodzieniec- największa warownia Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce.

Drugiego dnia, pierwszym etapem były Jaskinie na Kadzielni- podziemna trasa turystyczna w kieleckim rezerwacie Kadzielnia, która wiedzie przez trzy jaskinie: Odkrywców, Prochownię i Szczelinę. Następnie uczniowie zobaczyli okazałe drzewo, jakim jest Dąb Bartek- jeden z najstarszych dębów w Polsce liczący ok. 690 lat. Kolejnym punktem wycieczki był Świętokrzyski Park Narodowy, a w nim Łysica- najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich liczący 614m. n.p.m.  Po górskich wędrówkach przyszedł czas na ognisko w sympatycznym gronie.

Ostatni dzień wycieczki to Muzeum Henryka Sieniewicza w Oblęgorku.

Jest to majątek ofiarowany Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 r., z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej, został w 1956 r. przekazany przez jego dzieci na rzecz utworzenia muzeum, które otwarto 26 października 1958 r. w drodze do domu uczniowie zwiedzili jeszcze Zamek Królewski w Chęcinach- majestatyczna twierdza wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku. Po obejrzeniu zamku uczniowie zobaczyli jeszcze Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach. Cała wycieczka była spora porcją wiedzy, jak również świetnej zabawy.

Małgorzata Stroiwąs, Bożena Gietler, Dorota Palczyńska

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie