04 grudnia 2019

W miniony wtorek nasza Szkoła gościła Pana Marcina Grońskiego członka stowarzyszenia historycznego „Cytadela”. Celem wizyty było przeprowadzenie żywej lekcji historii dla uczniów klas piątych.

Stowarzyszenie „Cytadela” od lat zajmuje się promocją historii wojska polskiego II Rzeczypospolitej w tym podejmowaniem działań o charakterze naukowym, edukacyjnym i popularyzatorskim związanych z tradycją oraz obyczajem armii polskiej w latach 1918-1939.

Podczas swojego wystąpienia, odtwarzający postać polskiego ułana, Pan Marcin przybliżył uczniom historię, obyczaje jak i metody walki stosowane przez polską kawalerię w czasie kampanii wrześniowej 1939 r.

Mundur reprezentacyjny ułana, mundur polowy, pas, siodło wraz z osprzętem czy też replika karabinu to tylko niektóre z elementów wyposażenia polskiego kawalerzysty, z którymi mogli zapoznać się nasi uczniowie.

Lekcja wzbogacona niezwykle ciekawą prezentacją wspomnianego wyposażenia wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów, czego dowodem były ich liczne pytania oraz aktywne uczestnictwo.

Po zakończeniu wydarzenia pełni uznania i wdzięczności członkowie szkolnego koła historycznego podziękowali Panu Marcinowi za zaangażowanie oraz chęci dzielenia się z najmłodszymi wiedzą i wielką pasją.

Mamy głęboką nadzieje, że nie jest to ostatnie tego typu wydarzenie w naszej szkole, a zarazem z tego miejsca, również my, serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi Grońskiemu jak i całemu stowarzyszeniu „Cytadela” za współpracę w kształtowaniu patriotycznych postaw wśród młodzieży.

Żywa lekcja historii