MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

21 lutego, w środę,  obchodziliśmy w naszej szkole  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu w sposób szczególny przypominamy o konieczności troski o język ojczysty oraz języki zagrożone i ginące.

Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzimy go od 2000 r.  Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

Podczas przerw uczniowie mogli otrzymać słodki upominek, jak i pieczątkę na polonistycznym paszporcie za poprawnie udzieloną odpowiedź z wiedzy obejmującej cały zakres nauki języka polskiego. Tego dnia lekcje naszego ojczystego języka również wyglądały inaczej, uczniowie mierzyli się z ciekawymi zadaniami, rozwiązywali rebusy i zagadki polonistyczne. Każdy mógł pochwalić się swoją wiedzą, celebrować ten ważny dla naszego języka dzień i pokazać, jak ważny i szanowany jest dla niego nasz język ojczysty – język polski.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem odpowiadali na pytania. „Stoiska polonistyczne” przez cały dzień były tłumnie oblegane przez dzieci i młodzież. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasi uczniowie również będą tak aktywnie uczestniczyć w tym szczególnym dniu i zapamiętają, że o nasz język ojczysty należy dbać nie tylko od święta.

 

                                                                                                                                    Organizatorzy

a.

 

23 lutego 2024