Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki temu dorosły buduje silną więź z dzieckiem.

W naszej szkole czas ten obchodziliśmy głośno czytając. Starsi uczniowie przygotowali teksty dla uczniów kl.I-III. Dzieci z uwagą słuchały czytanego tekstu, odgadywały zagadki, kolorowały kolorowanki, odpowiadały na pytania dotyczące opowiadań, aktywnie uczestniczyły w zabawach.

W klasach starszych nauczyciele czytali fragmenty ciekawych tekstów, co zaowocowało wypożyczeniem i przeczytaniem książki w całości.

Dziękuję bardzo wszystkim nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji głośnego czytania.

Zachęcam wszystkich rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie.

Zapraszam wszystkich czytelników do częstego odwiedzania naszej biblioteki szkolnej.😊

03 października 2022