Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

6 marca uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w lekcji historii poświęconej bohaterstwu żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Naszym gościem był Ksiądz Marcin Werczyński. W swojej prelekcji przedstawił uczniom tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych walczących o wolną Polskę w czasach komunizmu i sowietyzacji kraju. (1944-1963). Uczniowie z uwagą słuchali historii o ich losach.

Szczególnie przejmująca była opowieść o niezwykłym patriocie- jakim był rotmistrz Witold Pilecki. Ten obrońca ojczyzny w wojnie z bolszewikami, ułan września 1939, więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz, powstaniec warszawski- został po II wojnie światowej aresztowany przez komunistów i po okrutnym śledztwie skazany w 1948 na karę śmierci. Pochowany bezimiennie nie ma do dzisiaj swojego grobu. Dopiero w wolnej Polsce przywrócono pamięć o Nim- jednym z najdzielniejszych Żołnierzy Wyklętych.

Serdecznie dziękujemy Ks. M. Werczyńskiemu za prowadzenie z pasją lekcji o ludziach dla których patriotyzm oznaczał poświęcenie życia dla Ojczyzny.

Pani Dagmarze Baranieckiej chcielibyśmy podziękować za umożliwienie zorganizowania tego spotkania.

Grażyna Szlączka

09 marca 2020