26 marca 2020

Zabawy proponowane przez nauczycielki świetlicy

Być może nudzicie się w domu albo z drugiej strony macie dużo zadań do wykonania. Mamy dla Was propozycje na spędzenie tego czasu na dobrej zabawie 😊 Możecie wykorzystać je wszystkie lub tylko kilka. Jeśli zechcecie, udokumentujcie swoje zabawy (zdjęcie), a później zrobimy z nich wystawę w świetlicy lub na korytarzu szkoły.

 1. Przypomnijcie sobie nasze rozmowy na temat zdrowego jedzenia. Przygotujcie z dostępnych w domu składników jakąś zdrową propozycję na obiad lub inny posiłek. Może to być surówka, sałatka owocowa, zielony koktajl, kanapki z ciemnego pieczywa…

 2. Posprawdzajcie etykiety produktów, które macie w kuchennych szafkach pod kątem zawartości cukru w składzie i wartości odżywczej. Może warto by było niektóre produkty wymienić na zdrowsze?

1 łyżeczka cukru = 5 g

2 łyżeczki cukru = 10 g

i tak dalej…

 1. Gdy skończy się papier toaletowy, z rolki po nim wykonajcie motyla. Wystarczy rolkę pomalować farbką albo okleić kolorowym papierem i dokleić skrzydła (można je wyciąć
  z okładek jakiegoś kolorowego czasopisma) oraz czułki (zastanówcie się, z czego je możecie zrobić?). Poproście kogoś starszego o powieszenie motyla w oknie, będzie przypominał
  o wiośnie, która już przyszła. A może uda się Wam skonstruować inne owady lub zwierzęta
  z rolki po papierze toaletowym?

 2. Wiemy, jak bardzo niektórzy z Was lubią kartonowe konstrukcje. Zbierajcie przez tydzień puste pudełka, rolki po papierze toaletowym albo ręcznikach kuchennych i stwórzcie z nich jakiegoś robota, pojazd, kosmiczny wieżowiec albo zamek.

 3. Teraz czas na rysowanie. Jak wyobrażacie sobie Panią Wiosnę? Technika dowolna – kredki, flamastry, farbki, bibuła. Można łączyć techniki (np. kredki i bibuła).

 4. Zostańcie pomocnikiem kucharza i pomóżcie mamie/tacie/babci/dziadkowi ugotować obiad. Ostrożnie używajcie noża, krójcie, mieszajcie, ale też pamiętajcie, żeby po sobie posprzątać, na koniec nakryjcie do stołu. Smacznego 😊

 5. Jeśli wychodzicie na spacery (oczywiście z zachowaniem procedur bezpieczeństwa), spróbujcie nazywać wszystkie dźwięki, które usłyszycie albo spójrzcie w niebo i wymyślajcie, co też Wam przypominają kształty chmur? To świetna zabawa na wyobraźnię.

 6. Wymyślcie zabawkę z recyklingu. Możecie do tego użyć stare gazety, puste pudełka, puste butelki plastikowe (pamiętajcie, że zbieramy zakrętki!).

 7. Do tej zabawy wykorzystajcie klamerki. Spróbujcie z połączenia klamerek wykonać jakieś zwierzątko.

 

Życzymy twórczej zabawy! Pozdrawiamy Was ciepło! Trzymajcie się w zdrowiu!

                                                                                                                                              Panie ze świetlicy

 

Propozycje zabaw dla dzieci