08 kwietnia 2020

Witam!

Przesyłam Państwu propozycje zabaw i spędzania wolnego czasu z dziećmi w domu.

Na początek zabawy dla wszystkich starszaków w naszej grupie:)

Troszkę gimnastyki a przy okazji nauczymy się krótkiego wierszyka :

Prawa ręka w górę-hop!

Lewa w górę i na bok

Obrót w kolo,dwa podskoki!

Szybki bieg i skłon głęboki

Przysiad,podskok w tył jak raki

To wesołe są żłobiaki!

Wszelkie zabawy wymagające od dziecka manipulacji palcami,uczące precyzji trenują małą motorykę i przygotowują do nauki pisania.

ZABAWA 1 „ŁOWIENIE  RYBEK”

Do zabawy potrzebujemy makaron „rurki” i słomki z możliwością wyginania. Tłumaczymy dzieciom, ż e wygięte słomki to nasze wędki a makaroniki to rybki. Następnie pokazujemy jak chwycić wędkę(chwyt prawidłowy do trzymania kredki).Na zagiętą ,krótszą część rurki próbujemy nałożyć makaron. Czyli w sprytny sposób w czasie zabawy uczymy prawidłowego chwytu do nauki pisania. Trenujemy w ten sposób koordynację,prawidłowy chwyt,cierpliwość i współpracę:)

ZABAWA 2 „NIE WPADNIJ DO JEZIORA”

Udawajcie Państwo ,że dywan to jezioro,a dziecko ma dostać się na drugi brzeg nie mocząc stóp. W tym celu  ,rozłóżcie na dywanie poduszki,gazety,papierowe talerzyki,które będą kamieniami,po których ma przejść dziecko. To świetna zabawa ruchowa dla dzieci,która poprawia równowagę i orientację przestrzenną.

ZABAWA 3 „GDZIE TO JEST”

Z magazynów wytnij obrazki przedstawiające meble,a także zdjęcia przedstawiające różne pokoje .Rozłóż obrazki na dywanie i poproś dziecko,aby dopasowało je do pomieszczeń. Nawet jeśli nie będzie umiało zrobić tego  we właściwy sposób,zabawa dobrze wpłynie na jego zdolności konwersacyjne.

A teraz coś dla naszych najmłodszych:

Dzieci uwielbiają rysować. Tworzą w ten sposób swoją rzeczywistość,wyrażają emocje i pobudzają wyobraźnię .Dwuletnie dziecko nie umie jeszcze sprawnie posługiwać się kredkami,dlatego świetnym sposobem na urozmaicenie twórczych zadań jest malowanie przy użyciu  produktów spożywczych np. kaszy,mąki ryżu.

ZABAWA 1 „SMACZNE OBRAZY”

Rozsypujemy cienką warstwę produktu na dużej formie do pieczenia i pozwalamy dziecku przy użyciu paluszków tworzyć ciekawe obrazy. Plusem jest nieograniczona możliwość ścierania i próbowania od nowa:)

ZABAWA 2 "MAŁPI GAJ"

Pokonywanie różnego rodzaju przeszkód to dla malucha ogromna frajda. Stwórzmy mu więc domowy małpi gaj:)Z krzeseł,poduszek i sznurka ułóżmy tor przeszkód,który będzie pokonywał nasz maluch .Pamiętajmy ,aby przedmioty ustawić tak,by dziecko było zmuszone wykonać różne czynności w celu jego pokonania np. przeczołgać się w tunelu z krzeseł,przejść wzdłuż linii ułożonej ze sznurka,czy przeskoczyć z poduszki na poduszkę.

Wszystkim Państwu polecam  utwory z płyty „Tuptaj maluszku”.Wystarczy wpisać tytuł.

Kapitalne zabawy ruchowe,przy których nasze „Kotki” świetnie się bawią.

Życzę miłej nauki przez zabawę.

Dużo,dużo zdrowia!!!

Ewa Stachowska