28 czerwca 2022

Świetlica szkolna była czynna na dwie zmiany w trybie ciągłym od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30 do 17.00. Zajęcia odbywały się w pięciu grupach. Opieką świetlicy szkolnej objęte były dzieci z klas I-III.

Świetlicowy plan dnia podlegał ramowemu schematowi, który uwzględniał dowolne zabawy dzieci, obiad, zajęcia muzyczne, plastyczne, techniczne oraz ruchowe - gdy tylko pogoda pozwalała,
zajęcia odbywały się na powietrzu.

Systematycznie prowadzono rozmowy na temat bezpiecznego pobytu w świetlicy, zasad obowiązujących w sali, w stołówce i w częściach wspólnych.

W drugim półroczu dzieci brały udział w licznych przedsięwzięciach organizowanych przez wychowawców świetlic:

- grupa 1a3a – udział w projekcie Megamisja i Mistrz świetlicy co miesiąc,
- we wszystkich grupach zorganizowana była świetlicowa zabawa karnawałowa oraz Dzień dziecka,
- obchodziliśmy urodziny dzieci świetlicowych,
- projekt „Ściśle fajne” oraz Cykl zajęć "Dziecięce wyprawy do świata baśni i bajek" z aktywnością plastyczno - literacką w dużej świetlicy.

W każdej grupie rozwijane były kompetencje czytelnicze. Czytałyśmy książki m.in.: Akademia pana Kleksa, Charlie i Fabryka Czekolady, Afryka Kazika, Magiczne Drzewo, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, Baśnie i legendy, a także książki przynoszone przez dzieci.

Podczas zajęć świetlicowych nie zapominaliśmy o edukacji ekologicznej i prozdrowotnej. Poruszaliśmy problemy zdrowego żywienia, wpływu emocji na życie człowieka i
radzenia sobie z różnymi emocjami.

W każdy piątek w świetlicy odbywały się seanse bajek i filmów dla dzieci w ramach „Filmowego piątku”. W ciągu tygodnia ograniczaliśmy korzystanie z ekranów i jeśli były wyświetlane filmy, to krótkie, związane z tematem tygodnia albo edukacyjne m.in.: z cyklu Dzieciaki móżdżaki, Absurdalna Planeta, Zagadki logiczne, Dzieci Świata, filmy podróżnicze Neli Małej Reporterki.

Podczas wyjść na świeże powietrze dzieci najchętniej bawiły się w parku, tworząc bazy, organizując zabawy według własnej kreatywności. Miały wtedy okazję do ćwiczenia współpracy w grupie. Pewna grupa chłopców natomiast najczęściej wybierała grę w piłkę nożną. Dzięki zakupionym sprzętom do gier i zabaw wyjścia na dwór były urozmaicone – dzieci uczyły się skakać na skakance
(długiej i krótkiej), grać w gumę, w badminton, miały okazję poćwiczyć rzuty i łapanie piłek różnej wielkości. Część dzieci, szczególnie dziewczynki, korzystały z zabaw na kocach, które zostały zakupione
przez nauczycieli świetlic. Grupa 1a3a miała też namiot zrobiony z zasłon. Kilka razy podczas pobytu w parku organizowaliśmy sprzątanie – dzieci otrzymywały rękawiczki oraz worki i zbierały śmieci.

Z wielu dziecięcych aktywności powstał filmik, który pokazuje, jak funkcjonowała w tym roku świetlica. Zachęcamy do jego obejrzenia.

Wszystkim dzieciom i nauczycielom, życzymy udanego wypoczynku:
wielu niezapomnianych wrażeń, pięknych zachodów słońca, trwałych przyjaźni, bezpiecznego pobytu w górach, nad morzem/jeziorem, inspirujących spotkań...

Do zobaczenia we wrześniu!

Świetlica – podsumowanie pracy