Wyjazd kl. 8 do Gross-Rosen

W czwartek 28 października 2021 roku wszystkie klasy ósme naszej szkoły udały się do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wyjechaliśmy o godzinie ósmej rano spod sali gimnastycznej w Lutyni.

Na miejsce dotarliśmy około godziny dziewiątej. Wysiedliśmy z autobusów, podeszliśmy do głównego budynku muzeum i tam podzielono nas na dwie grupy. Weszliśmy do sali z projektorem, tam pokazano nam 30-minutowy film o życiu więźniów obozu. Po obejrzeniu dokumentu przeszliśmy do pomieszczenia z makietą placówki. Zakończywszy zwiedzanie wystawy, udaliśmy się do sali z przedmiotami i dokumentami z czasów użytkowania obozu.

Gdy wyszliśmy z budynku, wyruszyliśmy w stronę kamieniołomu. Na miejscu słuchaliśmy o pracy więźniów, o tym, że wydobywali tu granit i później budowali przy jego użyciu poszczególne części obozu. Po zwiedzeniu kopalni udaliśmy się do kuchni. Tam dowiedzieliśmy się, jak i jakie podawano więźniom jedzenie. Następnie poszliśmy w stronę krematorium, na którego miejscu dziś stoją pomniki, upamiętniające zmarłych więźniów. Nieco dalej za krematorium stały jadalnia i sypialnia – po zwiedzeniu ich wróciliśmy do autobusu.Wyjechaliśmy z obozu około godziny 14. O godzinie 15.05 byliśmy pod salą gimnastyczną w Lutyni.

Zwiedzanie Gross-Rosen to z pewnością cenne doświadczenie dla wszystkich uczniów. Czyniono tam ludziom straszne rzeczy; jest to nie do pomyślenia, że człowiek mógł coś takiego zrobić. Pomimo tego wycieczka była interesująca, a wyjazd uważam za udany i bardzo pouczający.

Michał Rosik kl. 8c

03 listopada 2021