12 marca 2021

Wiosna! Ach…to Ty!

 

Dzień dobry Świetliczaki!  Za oknem ponuro, deszczowo  i zimno. Choć trudno w to uwierzyć… wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Przyroda zaczyna budzić się z zimowego snu.

Kochani pamiętajcie, że i Wy możecie pomóc przyrodzie ! Czy poznajecie tego jegomościa ?

 

Tak! To jeże 😊 Jeże po przebudzeniu ze snu zimowego mogą potrzebować Waszej pomocy. Wbrew utartym przekonaniom jeże wcale nie gustują w owocach, a jabłuszka nie są ich ulubionym przysmakiem, który dźwigają na swoich kolcach. Jeże są głównie owadożerne, w ich diecie występują np. dżdżownice, szarańcza, chrząszcze, ślimaki. Jeże są bardzo pożytecznymi zwierzętami. Dzięki temu, że zjadają owady, przyczyniają się również do ochrony naszych ogrodów, upraw.

Jeże lubią zagrzebywać się w liściach, dlatego ważne jest, by robiąc ogrodowe porządki nie sprzątać wszystkich liści i pozostawić w nim kącik, w którym jeże będą mogły czuć się bezpiecznie. Po przebudzeniu jeże będą szukały wody, aby się napić. Warto zostawić w ogrodzie miseczkę z czystą wodą dla jeży.

Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszam do obejrzenia krótkiego reportażu o jeżach 😊

https://dziendobry.tvn.pl/a/jez--czym-sie-zywi-jakie-jego-gatunki-wystepuja?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste

 

A teraz sprawdźcie swoją wiedzę wykonując  poniższe zadanie

Jeżowe przysmaki (learningapps.org)

 

Jeżowa wykreślanka :

 

 

Zdalna świetlica