Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, buduje więzi między rodzicami i dziećmi, między czytającymi i słuchającym.

W naszej szkole dzień ten obchodziliśmy głośno czytając. Starsi uczniowie czytali swoim młodszym koleżankom i kolegom. Dzieci z uwagą słuchały czytanego tekstu, odgadywały zagadki, układały puzzle, odpowiadały na pytania dotyczące opowiadań, a nawet wzięły udział w „uczcie jabłkowej” z jeżem Jasiem.

W środę klasy IV -VIII mogły wsłuchać się we fragmenty przeróżnych tekstów czytanych przez nauczycieli.

Ten czas obfitował w wiele twórczych interpretacji obrazkowych i tekstowych oraz skłonił uczniów do wypożyczenia i przeczytania książek w całości.

Uczniowie słuchali między innymi opowiadań ze zbioru „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, dzięki którym dyskutowali na tematy ważne dla nich.

Zachęcamy do głośnego czytania wszystkich rodziców, nauczycieli, opiekunów i dzieci, ponieważ korzyści z tego płynące są nie do przecenienia.

01 października 2021