06 kwietnia 2020

Drodzy uczniowie, rodzice,
    Znaleźliśmy się dzisiaj wszyscy w bardzo nietypowej sytuacji. Niemalże z dnia na dzień, dowiedzieliśmy się, że przyszło nam żyć, funkcjonować w dobie szalejącej epidemii koronawirusa, tudzież pandemii, która opanowała cały świat.
    Z dnia na dzień zamknięto szkoły, by nie narażać dzieci na zakażenia wirusem, nasze pociechy musiały dostosować się do nauki zdalnej, również Wy rodzice, zostaliście w domach, kontynuując swoją pracę zdalnie (oczywiście Ci, którzy mogą), ale też pomagacie swoim dzieciom w nauce.
    Ponieważ każdy z nas inaczej doświadcza skutków #zostanwdomu, posiada inny próg wrażliwości, emocjonalności, ale też inaczej funkcjonuje w domowych realiach, chciałybyśmy wesprzeć Państwa, rodziców uczniów naszej szkoły, w tym trudnym czasie.
   Przedstawiamy kilka propozycji, jak usprawnić wspólne przebywanie ze sobą 24h / dobę.
Ustalmy plan dnia, według którego będziemy realizować swoje zadania, postanowienia, by mieć cel do osiągnięcia.
Rozmawiajmy ze sobą, starajmy się mówić prawdę, aczkolwiek nie przenosić lęku na dzieci. Nie przekazujmy dzieciom dramatycznych wiadomości. Starajmy się być spokojni i opanowani. Nie ucinajmy rozmów, ale też nie twórzmy tajemnic.
 Bądźmy otwarci w stosunku do siebie. Mówmy o tym, jak radzimy sobie z lękiem, strachem. Dzieci są doskonałym obserwatorami, obserwują nas i nasze emocje. Pozwólmy też dzieciom przeżyć emocje, porozmawiajmy o nich. Pamiętajmy, że wszystkie emocje są istotne. Oswajanie nieprzyjemnych myśli, pozwala zmniejszyć poziom lęku.
 Pamiętajmy o potrzebach emocjonalno – społecznych naszych dzieci, którym obecnie brak jest kontaktu z rówieśnikami. Zadbajmy zatem o to, by mogły wykorzystać nowe technologie i móc czerpać z nich radość pod okiem opiekunów.
 Działajmy w oparciu o współpracę, otwartą komunikację, pomoc i plan dnia (zwracajmy uwagę na właściwą ilość snu, odpowiednie, zdrowe odżywianie się, dbajmy o pozytywny nastrój).
 Dbajmy o swoje indywidualne aktywności, czas tylko dla siebie, kiedy można się zrelaksować,
pobyć samemu ze sobą.
 Dbajmy o wspólne aktywności, jednocześnie dbając o swoją przestrzeń emocjonalną. Korzystajmy z nowych technologii, kontaktujmy się z innymi, racjonalnie odbierajmy wiadomości ze świata.
 Bądźmy wzorem dla naszych dzieci, które bardzo dużo uczą się poprzez obserwację oraz
naśladownictwo. Dbajmy o zasady higieny, przestrzegajmy zasad.
 Dbajmy o dobry nastrój, pozytywne emocje, wspólne rozmowy i bycie ze sobą.

p. K. Haza – pedagog
p. A. Szarapanowska – Walkiewicz - psycholog

 

Słów kilka od specjalistów szkolnych...