25 marca, obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (Tolkien Socjety) w 2003 roku.
W tolkienowskim świecie data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.
John Ronald Reuel Tolkien ( ur. 3 styczeń 1892, zm. 2 wrzesień 1973) brytyjski pisarz, profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Autor wielu powieści fantastycznych, a także wielu wierszy czy publikacji akademickich.
Należał do Inklingów, nieformalnej grupy oksfordzkich intelektualistów. Znał ponad 30 języków – germańskich i celtyckich, wymarłych i nowożytnych, m.in. łacinę, starożytną grekę, hebrajski, norweski, hiszpański, francuski, esperanto czy rosyjski. Uczył się także języka polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać.
Najbardziej znany z „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”, które doczekały się adaptacji filmowych w reżyserii Petera Jacksona, a także „Silmarillionu” i „Niedokończonych opowieści”, zredagowanych już po śmierci autora przez jego syna, Christophera Tolkiena.
Tego jak wielki będzie jego wkład w obraz literatury fantastycznej, nie przewidział nawet jego najlepszy przyjaciel, Clive Staples Lewis.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena ma na celu promowanie życia i twórczości J.R.R. Tolkiena, poprzez czytanie fragmentów jego dzieł.
„A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd…”
Ta drabina to schody do nieba,
a ta miska pod schodami to księżyc.
Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,
a z garnków są hełmy rycerzy
.
Ale kto w te czary nie uwierzy?
To jest teatr.
A teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie.
I już zawsze w misce księżyc widzieć...
Ponieważ 25 marca, w tym roku wypadł w sobotę, połączyliśmy te dwa święta.
27 marca (poniedziałek) mogliśmy w naszej szkole spotkać postacie z tolkienowskiego świata: Hobbitów, elfów, czarodziejów. Na lekcjach czytaliśmy fragmenty powieści Tolkiena, na korytarzach uczniowie mogli zapoznać się z cytatami, zagadkami, tekstem oraz grafikami związanymi z twórczością pisarza.
Poniżej galeria zdjęć.